«Όρθια» στον Εύοσμο

Η Παναχαϊκή κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από το ματς με τον Αγροτικό Αστέρα

Παρά τα πολλά προβλήματα, εντός κι εκτός γηπέδου, που αντιμετωπίζει η Παναχαϊκή κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα για την 16η αγωνιστική. Οι Αχαιοί διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έφυγαν με έναν βαθμό από το «Δημήτρης Κοντικάκης». Έτσι, έφτασαν τους 17 με τους «σταχυοφόρους» να έχουν 18’.

Μετά το πρώτο «αναγνωριστικό» 15λεπτο ο Αγροτικός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας την άμυνα της Παναχαϊκής. Ωστόσο οι παίκτες του Στεφάνοβιτς δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Στρέζου και προσπαθούσαν με μακρινά και «ακίνδυνα» σουτ να απειλήσουν. Έτσι, το 0-0 έμεινε ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Παναχαϊκή σε παθητικό ρόλο αλλά χωρίς να αφήνει διαδρόμους προς την εστία της. Οι γηπεδούχοι όσο κυλούσαν τα λεπτά πίεζαν όλο και περισσότερο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη οι «σταχυοφόροι» βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ με τον Μρντάκοβιτς στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα να «σημαδεύει» το δοκάρι του Στρέζου στο φάουλ που εκτέλεσε. Έτσι, το ματς έληξε χωρίς σκορ με τους Αχαιούς να μένουν αήττητοι για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Ντόσης, Καπίας, Κνέζεβιτς, Μακρυδημήτρης (56' Βελλίνης), Τσεμπερίδης, Γιάντσης (56' Τοπούζης), Νταβίντοφ, Καθάριος (79' Θεοδωρίδης), Μρντάκοβιτς

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος Γ., Λαμπρόπουλος Ι., Πινδώνης, Τρίγκας, Μουκίδης, Χαρτσιάς (89' Μητρόπουλος), Ρόκας (73' Παπανικολάου), Πέδρο

Last modified onΚυριακή, 24 Ιανουάριος 2016 17:05