Άνετη πρόκριση για Καλλιθέα, Αιγάλεω

Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και τα ζευγάρια της επόμενης.

Διεξήχθησαν σήμερα τα παιχνίδια για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ προέκυψαν και τα ζευγάρια για τη συνέχεια. Την πρόκριση για την 4η φάση από τη Super League 2 πήραν οι Τηλυκράτης, Καλλιθέα, Αιγάλεω, Λεβαδειακός, Γιούχτας, ο Καμπανιακός στα χαρτιά και οι Διαγόρας, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα και ΑΕΛ άνευ αγώνα.

Πανηγυρικά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου η Athens Καλλιθέα, καθώς στο πιο δυνατό ζευγάρι της ημέρας, επικράτησε 3-0 του Ιωνικού. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη προηγήθηκε νωρίς με δύο γκολ, χάρη στα τέρματα των Λουκίνα (14’) κα Ματίγια (19’). Ο Λουκίνας πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 60’ για το 0-3.

Το Αιγάλεω επικράτησε 4-0 του Μακεδονικού στη Νεάπολη, συνεχίζοντας την πορεία του στο Κύπελλο. Το Σίτι πήρε τη νίκη χάρη στα δύο τέρματα του Νταβιώτη (28’, 69’) και αυτά των Ζυγκερίδη (72’) και Μαραθωνίτη (90+4’).

Στο Μενίδι, ο Αχαρναϊκός, που αγωνίζεται στην ΕΠΣΑΝΑ, απέκλεισε την Παναχαϊκή 3-2 στα πέναλτι, στην πρώτη μεγάλη έκπληξη του θεσμού! Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση έληξε 0-0, παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες. Στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, ο Σύρακας του Αχαρναϊκού απέκρουσε δύο πέναλτι της Παναχαϊκής και συνέβαλε στην πρόκριση της ομάδας του στην 4η φάση του Κυπέλλου.

Στην Ηλιούπολη, το παιχνίδι πήρε... φωτιά στην παράταση, καθώς η τοπική ομάδα και ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο 90λεπτο. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με τον Κουϊρουκίδη στο 92', για να απαντήσει η ομάδα του Νίκου Παντέλη με τον Μάντιτς στο 112' για το 1-1. Τελικά, ο Νίκας στο 118' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-2 για τον Λεβαδειακό, δίνοντάς του το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Τηλυκράτης χτύπησε στο τέλος και εξασφάλισε την πρόκριση για τη συνέχεια του θεσμού. Με γκολ του Νιφορόπουλου στο 90+2’ επικράτησε 1-0 του ΑΟ Χανιώτης στη Χαλκιδική.

Ο Γιούχτας πήρε χρονικά πρώτος την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε 3-1 του Αστέρα Σταυρού στη Λαμία. Ο Πολυχρόνης άνοιξε το σκορ στο 9’ με τον Πολυχρόνη, αλλά στο 39’ ισοφάρισε ο Φράγκος για τους Λαμιώτες. Η ομάδα των Αρχάνων «κλείδωσε» την πρόκριση με δύο γκολ σε έξι λεπτά, των Ροβίθη (61’) και Κίσσα (66’).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης φάσης:

1 Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 3-2 πέν. (0-0 κ.α., παρ.,)
2 Πανθρακικός-Εθνικός ΔΙΑΚΟΠΗ
3 Ζάκυνθος-Νίκη Βόλου (20/9)
4 Χανιά-Απόλλων Πόντου (17/9)
5 Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας (17/9)
6 ΑΟ Χανιώτης-Τηλυκράτης 0-1
7 Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας 2-4 πέν. (1-1 κ.α., παρ.)
14 Αστέρας Σταυρού-Γιούχτας 1-3

Άνευ αγώνα περνάνε οι: Διαγόρας, Μικρασιατικός, Πιερικός, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα, ΑΕΛ.