• 0 comments
Οι προϊστορίες των αναμετρήσεων ανάμεσα στις ομάδες της Β' Εθνικής που θα βρεθούν αντιμέτωπες για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι προϊστορίες των αναμετρήσεων ανάμεσα στις ομάδες της Β' Εθνικής που θα βρεθούν αντιμέτωπες για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ίσως η φτωχότερη από πλευράς αναζήτησης κάθε είδους στατιστικού στοιχείου από το παρελθόν, είναι η 10η αγωνιστική.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΝΤΟΛΗΣ

Ευτυχώς όμως που υπάρχει το ζευγάρι Πιερικός-Νίκη Βόλου, το οποίο μας «χαρίζει» 10 αναμετρήσεις από το 1973/74 όπου ξεκίνησε. Διακρίνουμε πάντως μια …ασυμφωνία χαρακτήρων σ’ αυτό το ζευγάρι, όπου η ομάδα της Κατερίνης φροντίζει να κάνει κάθε φορά τις σκέψεις των Βολιωτών για την νίκη, απαγορευτικές. Η παράδοση κλίνει συντριπτικά υπέρ των «μελανόλευκων», χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να παραθέσουμε και τις συναντήσεις σε άλλες κατηγορίες (με εξαίρεση το 0-1 στην Εθνική Ερασιτεχνική το 2001/02) ή το κύπελλο, όπου η Νίκη (κυριολεκτικά και μεταφορικά) απουσιάζει (4/4 για τον Πιερικό). Στον Νότο, το under κυριαρχεί στην μονομαχία της Δυτικής Πελοποννήσου Πανηλειακός-Παναιγιάλειος με εξαίρεση τον αγώνα του 2002/03, όπου το τελευταίο τέρμα της «Μαύρης Θύελλας» είχε σημειώσει ένας… Πυργιώτης. Αντιθέτως, Βύζας και ΑΟ Χανιά δεν φείδονται των προσπαθειών για επίτευξη τερμάτων στα Μέγαρα, αφού ο «δείκτης» εκεί μένει πάντοτε στο over.

2002-03 2-1 6’ Σωτήρχος, 85’ Μανίκας - 66’ Παρασκευόπουλος

Την περίοδο 2001/02 αγώνας για την 1η αγωνιστική με σχετική κοσμοσυρροή (1.011 εισιτήρια, μόλις… τρία λιγότερα από τον αγώνα Απόλλων Καλαμαριάς - Χαλκηδών).

Την περίοδο 2002/03 ο Πανηλειακός πετύχαινε τέρμα για 11 συνεχόμενους αγώνες στην έδρα του.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ - ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ

1 αγώνας (1-0-0) ΤΕΡΜΑΤΑ 1-0

2012-13 1-0 47’ Καπίας

Την περίοδο 2012/13 πρώτη νίκη για τον Εθνικό στον β’ γύρο, μόλις την 34η αγωνιστική…

1988-89 2-0 46’ Μπασμπανάς, 74’ Φωτιάδης
1989-90 2-1 76’ Μπασμπανάς, 82’ Νικολαΐδης - 89’ Χανταμπάκης πέν.
1998-99 2-0 33’ Τσουκαλίδης, 41’ Μαξίμοβιτς
2012-13 2-0 28’ Ντάνι, 86’ Καθάριος

ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 - ΗΡΑΚΛΗΣ

1980-81 1-0 41’ Μανουσαρίδης

Την περίοδο 1980/81 ήταν η 3η (!) ήττα τις πρώτες πέντε αγωνιστικές για τον Ηρακλή, που έψαχνε να βρει «τα πατήματά του» σε μια παντελώς άγνωστη τότε κατηγορία γι’ αυτόν. Ήταν όμως και η τελευταία μέχρι την επόμενη (την 25η αγωνιστική) στα Τρίκαλα, σ’ ένα αήττητο σερί 19 αγώνων (ακριβώς ένας γύρος)…

Last modified onΣάββατο, 30 Νοέμβριος 2013 13:43