«Καθάρισε» με τεσσάρα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις στο κύπελλο Ελλάδος με τέσσερα γκολ στον Φωκικό και διάρκεια στο παιχνίδι της.

Στο πρώτο δείγμα γραφής σε επίπεδο Football League, η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 του Φωκικού με τον Πλατέλλα να είναι αυτός που κρατούσε το κλειδί και βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει νωρίς την άμυνα της ομάδας την Άμφισσας. Με μια ωραία σέντρα που τελειώσε στο 24ο λεπτό ο Κολοβέτσιος, με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 57ο σουτ και με μια ακόμη ασίστ στο 68ο λεπτό, ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Το σκορ έκλεισε ο Ανάκογλου με πολύ ωραία προσπάθεια στο 71ο λεπτό.

Ο Φωκικός πίεσε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την ομάδα της ΑΕΚ, είχε κάποια καλά σουτ, αλλά μετά το πρώτο γκολ δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία και αρκέστηκε στην άμυνα ώστε να μην δεχθεί περισσότερα γκολ.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
71' ΓΚΟΛ 4-0 Ο Ανάκογλου με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο μετά από πάσα του Μπαρμπόσα
68' ΓΚΟΛ 3-0 σέντρα από τον Πλατέλλα, ο Μπαρμπόσα έκανε την σκαστή κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα.
57' ΓΚΟΛ 2-0 Ο Πλατέλλας με ωραίο τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φωκικού.
24' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Κολοβέτσιος με ωραίο γυριστό μετά από πάσα του Πλατέλλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φωκικού.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Ανάκογλου (80' Ρόβας), Πλατέλλας (76' Ντούνης), Μπαρμπόσα, Ντακόλ (62' Ζόριτς), Αραβίδης
ΦΩΚΙΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Γιαννίκογλου, Μουστάκης, Καντούτσης (61' Kαραπιάδης), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαϊν (87' Κορκοντέλος), Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (74' Ντάμπος).
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Πρέντζας (Δυτ. Αττικής), Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής)

Last modified onΣάββατο, 30 Αύγουστος 2014 02:07