Λάτιν περίπατος ο Πιερικός

Οι Κατερινιώτες επικράτησαν 2-0 της Παναχαϊκής.

Το χαμένο έδαφος της ήττας από τη Βέροια κάλυψε το απόγευμα του Σαββάτου (19/11) ο Πιερικός και επικράτησε άνετα της Παναχαϊκής 2-0. Η νίκη σε βάρος των Αχαιών είχε... λάτιν χρώμα, καθως ο Αργεντινός Μαρσέλο Πέντα άνοιξε το σκορ στο 35' με εκτέλεση φάουλ και στο 42' έπειτα από δική του εκτέλεση ο Πέτρου διαμόρφωσε το 2-0 και βοήθησε τους «ασπρόμαυρους» να αναρριχηθούν στη βαθμολογία.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν απειλητικοί με τον Φουρτάδο, όμως η απόδοσή τους δεν ήταν τέτοια που να τους επιτρέψει να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Έτσι, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα με τον Ηλία Φυντάνη στον πάγκο και παραμένουν με αρνητικό πρόσημο στον πάτο της βαθμολογίας.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πιερικό. Στη θέση του Πέντα ο Καλαγκάνης.
84' ΑΛΛΑΓΗ για την Παναχαϊκή. Στη θέση του Κοιλιάρα ο Κυβελίδης.
82' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πιερικό. Ο Θάνος στη θέση του Κουτσοσπύρου.
73' Κεφαλιά του Φουρτάδο, η μπάλα άουτ.
72' ΑΛΛΑΓΗ για τον Πιερικό. Στη θέση του Γκουγκουλιά ο Μπλαζέφσκι.
72' Ο Γιαζιτζόγλου πρόλαβε τον Ουρτάδο και τον έκοψε πριν προλάβει να απειλήσει την εστία του Καρακούτση.
52' ΑΛΛΑΓΗ για την Παναχαϊκή. Ο Μιλοσέσκι στη θέση του Δαμιανίδη.
ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
42' ΓΚΟΛ! 2-0 ο Πιερικός. Ο Πέντα εκτέλεσε φάουλ και έπειτα από κακή έξοδο του Μάλαρτζ ο Πέτρου με πλασέ έκανε το 2-0 για τους Κατερινιώτες.
25' ΑΛΛΑΓΗ για την Παναχαϊκή. Ο Ατματσίδης πήρε τη θέση του τραυματία Χλωρού.
35' ΓΚΟΛ! 1-0 ο Πιερικός. Ο Γκουγκουλιάς κέρδισε το φάουλ και ο Μαρσέλο Πέντα με άψογη εκτέλεση άνοιξε το σκορ.
17' Εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού, ο Ιωάννου με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.
7' Σουτ του Ιντζόγλου, η μπάλα άουτ.