Ντέρμπι από τα παλιά

O Hρακλής έχασε τις ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ σημείωσε το γκολ και πήρε τελικά τη νίκη με 1-0 στο Καυτανζόγλειο και το προβάδισμα για την πρόκριση στους «8».

Μετά από τρία σχεδόν χρόνια βρέθηκαν πάλι αντιμέτωποι ο Ηρακλής και ο ΠΑΟΚ σε ένα από τα δύο ντέρμπι της πόλης της Θεσσαλονίκης και έμοιαζε να είναι στα ίδια δεδομένα, αφού σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν φάνηκε η διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Ο Ηρακλής πίεσε αρκετά τον ΠΑΟΚ που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, δεν είχε τις κινήσεις που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο και αυτό το εκμεταλλεύθηκε ο Γηραιός που έκανε φάσεις και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Το γκολ τελικά ήρθε από τον ΠΑΟΚ που εκμεταλλεύθηκε μια από τις αντεπιθέσεις του, ο Λούκας άνοιξε δεξιά στον Σκόνδρα, εκείνος έκανε την σέντρα και με προβολή ο Αθανασιάδης την έστειλε στα δίχτυα για να δώσει προβάδισμα πρόκρισης στον «Δκέφαλο του Βορρά».

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ 0-1

τέλος της αναμέτρησης

92' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Σαββίδη του Ηρακλή για χτύπημα στο πρόσωπο με το παπούτσι στον Αθανασίαδη.

85' σουτ του Τάι έξω από την περιοχή, περνά πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ.

78' κίτρινη κάρτα στον Κάτσε για μαρκάρισμα με το που μπήκε στο γήπεδο.

77' Σιατραβάνης αντί Τσιλιανίδη για τον Ηρακλή

76' Κάτσε αντί Τζιόλη για τον ΠΑΟΚ στην επιστροφή του μετά την περιπέτεια που είχε με την ανάρτηση στο facebook.

75' σέντρα του Νίνη, κεφαλιά του Κατσουράνη που φεύγει έξω.

70' Ολίσε αντί Λούκας για τον ΠΑΟΚ.

69' σουτ του Τάι έξω από την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

68' Ματσούκας αντί Ζάχορα για τον Ηρακλή

65' κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη για μαρκάρισμα

62' Ο Τάι έκανε κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Γλύκος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

58' ΓΚΟΛ 0-1 Ο Λούκας άνοιξε στον Σκόνδρα, εκείνος έκανε την σέντρα και ο Αθανασιάδης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή.

55' διπλή νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή, ο οποίος μπήκε πάλι από πλάγια στην περιοχή... έκανε το γύρισμα ο Κοντοδήμος, ο Ζάχορα το σουτ στα σώματα και νέο σουτ του Πορτουλίδη πάλι στα σώματα.

50' κεφαλιά του Αθανασιάδη σε γέμισμα, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

έναρξη β' ημιχρόνου

46' Μαντούρο αντί Λαζάρ για τον ΠΑΟΚ, στο ντεμπούτο του με τον "δικέφαλο"

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

τέλος πρώτου μέρους

45' γύρισμα του Τσιλιανίδη στην περιοχή, αλλά ο Ονουάτσι δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

43΄σουτ του Ζάχορα έξω από την περιοχή, φεύγει πάνω από την εστία.

38' κίτρινη κάρτα στον Κοντοδήμο για φάουλ πάνω στον Λούκας

35' Γεμίσματα στην περιοχή του Ηρακλή, κυρίως από τον Λίνο που είναι επικίνδυνα, αλλά δεν έχουν δημιουργήσει φάση για τον ΠΑΟΚ.

25' κίτρινη κάρτα στον Τάι του Ηρακλή

23' εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, ο Γεωργιάδης κάνει το σουτ διαγώνια στην περιοχή και η μπάλα χτυπά στη συμβολή των δοκαριών.

21' εκτέλεση φάουλ του Λίνο, η μπάλα βρήσκει στο χέρι του Σαββίδη και οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζητούν πέναλτι.

16' προσπάθεια του Τάι μέσα στην περιοχό του ΠΑΟΚ, ο Ονουάτσι τελικά κάνει το σουτ που περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

8' Ο Λίμα έβγαλε μόνο τον Ζάχορα, εκείνος έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Γλύκος, δεύτερο σουτ που κόντραρε πάλι και έφυγε η μπάλα κόρνερ για τον Ηρακλή.

Διακοπή για λίγα λεπτά επειδή υπάρχει καπνός από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί του Ηρακλή.

έναρξη της αναμέτρησης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γκ. Ογιος): Κηπουρός, Κοντοδήμος, Μπουκουβάλας, Σαββίδης, Λίμα, Πορτουλίδης (77' Γιάρολιμ), Μπαμπά, Τάι, Ονουάτσι, Τσιλιανίδης (77' Σιατραβάνης), Ζάχορα (68' Ματσούκας)
ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος - Σκόνδρας, Κατσουράνης, Τζαβέλλας, Λίνο, Τζιόλης (76' Κάτσε), Λάζαρ (46' Μαντούρο), Νίνης, Γεωργιάδης, Λούκας (70' Ολίσε),  Αθανασιάδης

Last modified onΠαρασκευή, 10 Ιανουάριος 2014 00:51