«Να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε»

Ο Γιώργος Κούτσης έστειλε μήνυμα στους παίκτες του ότι ο πρωταθλητισμός έχει πίεση.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής είπε μετά την ήττα από τη Νίκη: «Μείναμε πάρα πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με 2-0. Παρ’ όλα αυτά αλλάξαμε την διάταξη που είχαμε, τον σχηματισμό που είχαμε επιλέξει, ισορροπήσαμε το ματς και βρήκαμε μπροστά. Πετύχαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να βάλουμε άλλο ένα σε μια - δυο περίπτωσεις που είχαμε και τουλάχιστον να πάμε με την ισοπαλία στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, προσπαθήσαμε να πιέσουμε, δυστυχώς όμως η κόκκινη κάρτα με το αρνητικό μειονέκτημα έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Αυτό που με λυπεί είναι ότι για δεύτερο παιχνίδι δεχόμαστε γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αυτό ανατρέπει όλο τον σχεδιασμό. Υπογραμμίζουμε τα λάθη μας, τα βλέπουμε και θα πρέπει άμεσα να βελτιωθούμε. Το πιο βασικό είναι να καταλάβουμε όλοι που βρισκόμαστε. Βρισκόμαστε σε μια μεγάλη ομάδα που έχει πίεση. Ο πρωταθλητισμός έχει πίεση και εκεί πρέπει να αντεπεξέλθουμε. Είναι ένα στοιχείο που δεν το έχουμε ή δεν το έχουμε στον βαθμό που θα θέλαμε. Συγχαρητήρια στη Νίκη Βόλου και εύχομαι καλή συνέχεια».

Ο Σπύρος Σπίνουλας είπε εκ μέρους των παικτών της Παναχαϊκής: «Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς με 2-0, δεν υπάρχει δικαιολογία γι’ αυτό, ήμασταν πολύ κακοί στο πρώτο 15λεπτο. Στην συνέχεια βελτιωθήκαμε και στο 44’ βάλαμε ένα γκολ. Στη συνέχεια βάλαμε και δεύτερο σέντερ φορ, για να πιέσουμε και τα καταφέραμε. Από εκεί και πέρα δεχθήκαμε μια κόκκινη κάρτα και φυσιολογικά... κάτσαμε. Και πάλι προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις να πετύχουμε κάποιο γκολ όμως, δεν τα καταφέραμε. Κοιτάμε τα λάθη μας, θα δουλέψουμε, έχουμε και το ρεπό μας και θα προσπαθήσουμε να είμαστε καλύτεροι στον επόμενο αγώνα».

Last modified onΚυριακή, 20 Ιανουάριος 2013 18:34