Τυπική διαδικασία

Ο ΑΟ Χανιά ηττήθηκε 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα του και η ρεβάνς δείχνει πλέον... διαδικαστική.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σαφώς καλύτερος στην πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον ΑΟ Χανιά για να διεκδικήσει κάτι παράπανω από την αναμέτρηση στα Περιβόλια. Τα πολλά λάθη που έκανε η άμυνα των γηπεδούχων έδωσε πολλές ευκαιρίες στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ και αφού σπατάλησαν πολλές, έφτασαν στο γκολ στο 37ο λεπτό με προβολή του Κρητικού μετά από σέντρα του Φονσί. Στο 68ο λεπτό ο Ακόστα έκανε το 2-0 για τους Ηπειρώτες μετά από δοκάρι του Γιάκου.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να σημειώσουν το γκολ της τιμής στα τελευταία λεπτά με τον ωραίο βολ πλανέ του Σούκια.

AO XANIA (Mάρκος Στεφανίδης): Σικαλιάς, Ανδρέου, Γκότοβος (46' Κοντέων), Γανωτής, Γκούμας, Οικονομόπουλος (34' Πάγκαλος), Καραγιάννης (58' Σούκιας), Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Μαρτσάκης, Ευαγγέλου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Σωτηρίου, Μιχαήλ, Φονσί, Στρούνα, Σκόνδρας, Ακόστα (73' Μανιάς), Αυγενικού, Γιάκος, Ηλιάδης, Κρητικός (65' Τσουκαλάς), Σαπαλίδης (80' Ντάσιος).

Διαιτητής: Κάμπαξης (Εύβοιας)

Βοηθοί: Γεωργαράκος, Απτόσογλου (Αθηνών)

10' Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΣ Γιάννινα πιέζει περισσότρο την εστία του ΑΟ Χανιά.
16' Γύρισμα του Γιάκου από δεξιά, ο Σαπαλίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του ΑΟ Χανιά.
20' ατομική προσπάθεια του Οικονομόπουλου που μπαίνει μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο.
26' σουτ έξω από την περιοχή του Γιάκου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας του ΑΟ Χανιά.
32' ΔΟΚΑΡΙ Κεφαλιά του Σαπαλίδη έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του ΑΟ Χανιά
36' Ο Σαπαλίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, κάνει το πλασέ στην έξοδο του τερματοφύλακα του ΑΟ Χανιά, αλλά δεν είχε δύναμη και πρόλαβαν οι αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.
37' ΓΚΟΛ 0-1 Ο Κρητικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΑΟ Χανιά μετά από παράλληλη σέντρα του Φονσί
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
55' σουτ από τον Ηλιάδη από 25 μέτρα, ο Σικαλιάς έδιωξε σε κόρνερ.
68' ΓΚΟΛ 0-2 Ο Ακόστα έστειε από κοντά με σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε σέντρα του Ηλιάδη και σουτ του Γιάκου στο οριζόντιο δοκάρι με την μπάλα στην επαναφορά να πηγαίνει στα πόδια του Ακόστα.
76' Εκτέλεση φάουλ του Μαρτσάκη στην γωνία του τέρματος του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Σωτηρίου να διώχνει σε κόρνερ.
89' ΓΚΟΛ 1-2 Ο Σούκιας με ωραία βολ πλανέ νίκησε τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα. Πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά από σουτ του Πάγκαλου που κόντραρε στους αμυντικούς.

Last modified onΤετάρτη, 21 Ιανουάριος 2015 17:00