Δάμασε και τον... Πάνθηρα

Μεγάλη νίκη για τον Αιγινιακό με 1-0 που θέλει να βγάλει εκτός Κυπέλλου και τον Πανιώνιο μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα στον προηγούμενο γύρο.

Με τον αέρα του 1-0 θα πάει στις 23 Ιανουαρίου στη Νέα Σμύρνη η ομάδα του Αιγινιακού, αφού κατάφερε να επικράτήσει του Πανιωνίου στην πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα της Κατερίνης ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης, είχε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά το γκολ ήρθε στο δεύτερο μέρος έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Γιαζιτζόγλου στο 66ο λεπτό έπειτα από ανατροπή του Γκέσιου από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

Μετά το γκολ οι Κυανέρυθροι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν ευκαιρίες. Ο Δημήτρης Κολοβός στο 89ο λεπτό εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Καμπάνταης, αλλά ο Τόλιος έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0

τέλος αναμέτρησης

93' Ο Γεωργίου έκανε ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου.

91' Δήμου αντί Δεμιρτζόγλου για τον Αιγινιακό

89' Ο Τόλιος έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κολοβός.

88' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πανιώνιο σε προβολή του Κιβρακίδη μέσα στην περιοχή πάνω στον Καπάνταη με τον Κιβρακίδη να βλέπει κίτρινη κάρτα.

85' Ο Πανιώνιος πιέζει την άμυνα του Αιγινιακού, αλλά δεν έχει καταφέρει να κάνει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια, παρά μόνο μερικά γεμίσματα.

84' Γεωργίου αντί Γκέσιου για τον Αιγινιακό.

77' Παναγιωτούδης αντί Παντίδου για τον Πανιώνιο

75' Καπάνταης αντί του Αραβίδη που έφυγε τραυματίας για τον Πανιώνιο.

69' Κουτσοσπύρος αντί Μιτρόφ για τον Αιγινιακό

67' κίτρινη κάρτα στον Λάζινικ του Πανιωνίου

66' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Γιατζιτζόγλου ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και ανοίγει το σκορ για τον Αιγινιακό.

65' Πέναλτι υπέρ του Αιγινιακού σε ανατροπή του Γκέσιου από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, Παπαδόπουλο που είδε κίτρινη κάρτα.

63' Μπούζας αντί Ντούνη για τον Πανιώνιο

55' Λιγότερες καλές φάσεις, πιο αργός ρυθμός και με τον Πανιώνιο να έχει μπει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

51' σέντρα του Ντούνη, ο Κολοβός δεν πιάνει καλά το σουτ και ο Πανιώνιος απλά κερδίζει κόρνερ.

έναρξη δευτέρου μέρους χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

A' HMIXΡONO

Τέλος πρώτου μέρους με τον Αιγινιακό να έχει περισσότερες ευκαιρίες και να πιέζει αρκετά την άμυνα του Πανιωνίου.

44' σέντρα του Αραβίδη στον Λάζινικ, αλλά εκείνος μόνος κάνει κακό κοντρόλ μέσα στην περιοχή του Αιγινιακού.

40' Ο Δεμιρτζόγλου γύρισε στην περιοχή, αλλά πρόλαβαν να διώξουν οι αμυντικοί του Πανιωνίου πριν κάνει την προβολή ο Γκέσιος

37' κίτρινη κάρτα στον Ντούνη για φάουλ από πίσω στον Μιτρόφ.

34΄σουτ του Μιτρόφ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου.

27' Ο Πέντα εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκέσιος δεν έπισε καλά το σουτ, αλλά ο Χατζής με περίεργο γυριστό πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου για να διώξει σε κόρνερ ο Αραβίδης.

26' O Koυλουχέρης είδε κίτρινη κάρτα επειδή σταμάτησε με το χέρι αντεπίθεση του Αιγινιακού.

15' αντεπίθεση του Αιγινιακού που τελειώνει με σουτ του Φαμπίνιο, λίγο έξω από τα δοκάρια του Πανιωνίου.

14' Κίτρινη κάρτα στον Χατζή του Αιγινιακού για φάουλ πάνω στον Λάζνικ

9' εκτέλεση του κόρνερ από τον Μιτρόφ, ο Δερμοιτζόγλου έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έδιωξε πάλι σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου.

8' Ο Μιτρόφ έφυγε από πλάγια, έκανε το σουτ από αριστερά και ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδιωξε σε κόρνερ.

7' Ο Κολοβός έκανε προσποίηση και σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αιγινιακού.

έναρξη της αναμέτρησης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Κιβρακίδης, Λιόλιος, Σαμαράς, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Πέντα, Χατζής, Μιτρόφ (69' Κουτσοσπύρος), Γκέσιος (84' Γεωργίου), Δεμιρτζόγλου (91' Δήμου)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος, Πάνος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ντούνης (63' Μπούζας), Παντίδος (79' Παναγιωτούδης), Καλτσάς, Λάσνικ, Κολοβός, Αραβίδης (75' Καπάνταης)

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Μακεδονίας), Καραβασίλης (Καβάλας)

Last modified onΤετάρτη, 08 Ιανουάριος 2014 20:29