Βέροια - Βύζας Μεγάρων 1-0

Η Βασίλισσα του Βορρά ξεκίνησε με το δεξί κερδίζοντας τον πρωτάρη Βυζάντα

Καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο η Βέροια, είχε την πλήρη υπεροχή και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (1-0 με γκολ του Κάντι). Εφτασε με απειλητικές διαθέσεις στην αντίπαλη εστία ουκ ολίγες φορές, σημάδεψε μία φορά το δοκάρι και εν γένει άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, παίζοντας με επιθετικό πλάνο και ανάπτυξη από τα άκρα. Αντίθετα ο Βύζας περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα. Υιοθετώντας άκρως αμυντική τακτική προσπάθησε να ανακόψει την επιθετική ορμή των γηπεδούχων, ωστόσο δεν πέρασε με επιτυχία το τεστ. Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για τους Μεγαρείς ο γκολκίπερ Μιχελής, έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις και κράτησε χαμηλά το δείκτη του σκορ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τη Βέροια πάντως να διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 70'. Στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν και πλησίασαν δύο φορές (με τους Γκούμα και Λίτση) απειλητικά στην εστία του Κοτταρίδη, χωρίς όμως να μπορέσουν την παραβιάσουν. Ως εκ τούτου η Βέροια πήρε το τρίποντο χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο για 45 λεπτά και επιβεβαιώνοντας όσους πιστεύουν πως συγκαταλέγεται στα φαβορί της ανόδου. Από την πλευρά τους οι Μεγαρείς μπορεί να γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από 14 διαδοχικούς επίσημους αγώνες, εντούτοις απέδειξαν κατά διαστήματα πως μπορούν να σταθούν ανταγωνιστικά στην κατηγορία. Αλλωστε μην ξεχνάμε πως παρατάχθηκαν χωρίς το μεγάλο αστέρι τους, Εμάνουελ Ολιζαντέμπε.

*** Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Καλτσάς και Σιλιγαρδάκης.

Το φιλμ του αγώνα

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90' Η Βέροια κλείνει τις αλλαγές με τον Σιλιγαρδάκη στη θέση του Καλτσά

84' Τη θέση του Λίτση, πήρε ο Σκαρτούφος για τον Βύζαντα

76' Ο Μπαργκάν αποχώρησε τραυματίας, ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης έβαλε στη θέση τον Λαναρή

73' Ο Φαρινόλα αφήνει τη θέση του στον Τάντιτς

* Ο Βύζας προσπαθεί να αντιδράσει και σταδιακά κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχει πέσει ο ρυθμός της Βέροιας

67' Κόρνερ με τον Στρατάκη για τον Βύζα, άστοχη έξοδος από τον Κοτταρίδη και νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους που πέρασε ανεκμετάλλευτο

63' Πρώτη αλλαγή για τον Βύζα, τη θέση του Αρκουμάνη, πήρε ο Ρεβύθης

46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

44' Σουτ του Φαρινόλα έδιωξε σε κόρνερ ο Μιχελής

40' Γκολ! Ο Φαρινόλα προσπάθησε να πλασάρει, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Κάντι και αυτός με άψογο τελείωμα έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Βύζαντα

* Με διπλή ζώνη άμυνας ο Βύζας προσπαθεί να κρατήσει μακριά από την εστία του Μιχελή τους επιθετικούς της Βέροιας

34' Σουτ του Γεωργιάδη, ο Μιχελής και πάλι είπε όχι

30' Ο Μιχελής απέκρουσε πλασέ του Κάντι

20' Δοκάρι για τη Βέροια, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λανγκλέ και πλάσε του Βεργώνη

* Σημειώνεται πως ο Βύζας Μεγάρων δεν έχει ήττα στους τελευταίους 14 επίσημους αγώνες που έχει δώσει

* Καλύτερη στο πρώτο τέταρτο η Βέροια, έχει μπει δυνατά και προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους

5' Τετ α τετ ο Φαρινόλα για τη Βέροια, μπλόκαρε ο Μιχελής

1' Εναρξη του πρώτου μέρους

Οι συνθέσεις:

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς (90' Σιλιγαρδάκης), Μπαργκάν (76' Λαναρής), Λανγκλέ, Φαρινόλα (73' Τάντιτς), Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης.

Βύζας Μεγάρων (Ηλίας Φυντάνης): Μιχελής, Μπέριος, Γκούμας, Αρκουμάνης (63' Ρεβύθης), Στρατάκης, Λίτσης (84' Σκαφτούρος), Σανόκο, Μωυσιάδης, Ουαταρά, Πλάτανος, Χριστοφιλέας.

Ημερομηνία διεξαγωγής: 30 Οκτωβρίου 2011

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας

Ώρα έναρξης: 15:00

Διαιτητής: Τοπούζης (Θράκης)

Βοηθοί: Μ. Χαρίσης (Θράκης), Παρασκευούδης (Δράμας)

4ος διαιτητής: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)