• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 70

Ο πρώτος γύρος δείχνει άνοδο

Ο πρωταθλητής χειμώνα εννέα στις δέκα φορές ανεβαίνει στην πρώτη κατηγορία. Ο πρωταθλητής χειμώνα εννέα στις δέκα φορές ανεβαίνει στην πρώτη κατηγορία.

Οι δύο από τις τρεις ομάδες της πρώτης τριάδας του Χειμώνα παίρνουν τελικά την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Η υπόθεση της ανόδου "ξεκαθαρίζει" από τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος σύμφωνα με τα στοιχεία που δείχνει η αναδρομή στο παρελθόν της Β' Εθνικής. Στα τελευταία δέκα χρόνια οι ομάδες που απέκτησαν το προβάδισμα στην βαθμολογία το "χάρηκαν" μέχρι το τέλος και την επόμενη σεζόν αγωνίστηκαν στην μεγαλύτερη κατηγορία.

Στις εννέα από τις δέκα περιπτώσεις οι δύο από τους τρεις ανέβηκαν και μόνο μια θέση άλλαξε κάτοχο. Εξαίρεση αποτελεί μόνο η σεζόν 2004-05 που υπήρξε ανατροπή του σκηνικού της πρώτης τριάδας με την Λάρισα και τον Λεβαδειακό να πετούν έξω τη Νίκη Βόλου και την Καλαμάτα. Ο μόνος που την γλίτωσε ήταν ο Ακράτητος.

Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει εννέα στις δέκα φορές και η μοναδική φορά που δεν συνέβη αυτό ήταν την σεζόν 2007-08 που τα Γιάννινα παρότι πανηγύρισαν τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα δεν ανέβηκαν. Το παράδοξο είναι πως και εκείνη τη σεζόν ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος τελείωσε στις 3 Μαρτίου 2008.

Στο θέμα που ακολουθεί δείτε την βαθμολογία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, την τελική και τη θέση που είχαν οι ομάδες που πήραν τελικά την άνοδο στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

2001-02

Την σεζόν 2001-02 οι δύο από τις τρεις ομάδες που ήταν μπροστά με το τέλος του πρώτου γύρου πήραν τελικά και την άνοδο και η αντεπίθεση ήρθε από τα Γιάννινα που κατέκτησαν το πρωτάθλημα παρότι στα μισά του πρωταθλήματος ήταν στην 5η θέση της βαθμολογίας με ελάχιστη βαθμολογική διαφορά (21 βαθμούς έναντι 24 της Προοδευτικής που ήταν τότε στην πρώτη θέση).

2002-03

Καμία τροποποίηση στην πρώτη τριάδα της βαθμολογία από τον πρώτο γύρο στην τελική βαθμολογία. Η διαφορά, όμως, είναι πως εκείνη τη σεζόν λόγω μείωσης των ομάδων της Α' Εθνικής ήταν δύο τα εισιτήρια και τελικά ο Πανηλειακός που ξεπέρασε την Καλαμαριά στο δεύτερο μισό πήρε την άνοδο.

2003-04

Η άνοδος που χάθηκε για την Καλαμαριά την προηγούμενη σεζόν ήρθε με καθυστέρηση ενός χρόνου και πάλι δεν άλλαξαν πολλά στα δεδομένα της βαθμολογίας. Η Κασσάνδρα που είχε κάνει καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα δεν τα κατάφερε μετά το χειμώνα και ο Εργοτέλης που ήταν στην 4η θέση με 26 βαθμούς πήρε την άνοδο στην Α' Εθνική.

2004-05

Η πιο ανατρεπτική χρονιά, αφού η Λάρισα και ο Λεβαδειακός άλλαξαν το σκηνικό στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Οι αποστάσεις ανάμεσα στις ομάδες δεν ήταν μεγάλες και έτσι τα δεδομένα ξεκαθάρισαν μετά τον Ιανουάριο. Ο Λεβαδειακός που πήρε τελικά την δεύτερη θέση ήταν στην 4η με το τέλος του πρώτου γύρου με 27 βαθμούς, ενώ η Λάρισα με 25 ήταν στην 7η θέση της βαθμολογίας και πήρε τελικά τον τίτλο.

2005-06

Ο Αρης διαφοροποίησε την τριάδα του πρώτου γύρου του πρωταθλάματος με την είσοδο του στην τριάδα. Η απόσταση του στο πρώτο μισό, πάντως, δεν ήταν μεγάλη, αφού ήταν στην 4η θέση της βαθμολογίας μμε 24 βαθμούς έναντι 27 που είχε ο Εργοτέλης και 30 ο Θρασύβουλος που ήταν η ομάδα που έμεινε εκτός.

2006-07

Η Βέροια ήταν η ομάδα που έκανε την αντεπίθεση αυτή τη σεζόν και κάλυψε την απόσταση που είχε δημιουργηθεί στονν πρώτο γύρο. Η ομάδα της Ημαθίας ήταν στην 8η θέση με 25 βαθμούς σε ένα πρωτάθλημα που πάλι η πρώτη οκτάδα ήταν κοντά. Το Χαϊδάρι που ήταν στην 3η θέση είχε 28 βαθμούς και η Βέροια στην 8η είχε 25. Τελικά ο Αστέρας Τρίπολης ανέβηκε ως πρωταθλητής και η Βέροια πρόλαβε την τρίτη θέση.

2007-08

Σε ένα πρωτάθλημα που μοιάζει με το φετινό, αφού ο πρώτος γύρος εκείνης της σεζόν είχε ολοκληρωθεί στις 3 Μαρτίου 2008, τον ρόλο του θύματος είχαν τα Γιάννινα που πήραν το πρωτάθλημα χειμώνα, αλλά τελικά δεν πήραν και εισιτήριο ανόδου. Ο Πανθρακικός που ήταν στην 6η θέση με 25 βαθμούς πρόλαβε το τρένο της μεγάλης κατηγορίας και ανέβηκε τότε για πρώτη φορά στην ιστορία του.