«Αντίο» με ψηλά το κεφάλι

Τα Χανιά ηττήθηκαν 5-3 από τον ΟΦΗ στα Περιβόλια και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξαν τα Χανιά τη Δευτέρα (09/10) στα Περιβόλια και έκαναν πολύ δύσκολη την υπόθεση - πρόκριση στους «16» για τον ΟΦΗ. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 5-3 σε ένα ματς που τα είχε όλα και στο οποίο οι γηπεδούχοι έδειξαν, γιατί θεωρούνται από τα φαβορί ανόδου στον Β' όμιλο.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 29' με «κεραυνό» του Αμπάντα και στο 43' ο Βούρος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φελίπε έκανε το 0-2. Αν δεν ήταν όμως ο Μπάουμαν σε καλή μέρα, τότε δεδομένα τα Χανιά θα είχαν σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι, βέβαια, έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο 45λεπτο και μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2 μέσα σε δύο λεπτά με γκολ των Ελευθεριάδη, Μανουσάκη. Ο ΟΦΗ απάντησε με δύο γρήγορα γκολ του Μοσκέρα που έκανε το 2-4 και ο Σερβιλάκης στο 67' μείωσε εκ νέου σε 3-4. Ο Ριέρα με σουτ στο 78' διαμόρφωσε το 3-5.

Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας έμεινε με 10 παίκτες στο 84' λόγω αποβολής του Μεγιάδο.

ΧΑΝΙΑ - ΟΦΗ 3-5
Σκόρερ: 50' σουτ Ελευθεριάδης, 52' σουτ Μανουσάκης, 67' σουτ Σερβιλάκης - 29' σουτ Αμπάντα, 43' σουτ Φελίπε, 61', 64' σουτ Μοσκέρα, 78' σουτ Ριέρα
Δοκάρι: 43' Βούρος
Κόκκινη: 84' Μεγιάδο

ΧΑΝΙΑ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82' Κατσούρρι), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης, Λεμονής (82' Μπουρσέλης), Τσορνομάζ, Τσέλιος (66' Ντίαζ), Μιούλερ (46' Ελευθεριάδης), Μανουνάκης, Μάναλης (61' Βουό).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λαμπρόπουλος (72' Γιαννούλης), Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον, Αμπάντα, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγος (57' Ριέρα), Τοράλ (57' Μοσκέρα), Φελίπε (72' Νέιρα).

Διαιτητής: Περράκης (Αθήνας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Κορωνάς (Πειραιά)

Last modified onΔευτέρα, 09 Οκτώβριος 2023 18:52